ЗДО

Найпростіше укриття

Укриття в ЗДО – спеціально організоване приміщення в будівлі або на території закладу, що слугує захистом для дітей та персоналу в разі фізичної небезпеки, яке пройшло відповідну еспертизу та відповідає нормативним вимогам, враховує вікові особливості дітей дошкільного віку, забезпечено необхідним майном, інвентарем, засобами та матеріалами.
У нових реаліях укриття є важливим компонентом освітнього середовища ЗДО. Його облаштовує засновник закладу згідно з рекомендаціями ДСНС (лист від 14.06.2022 № 03-1870/162-2) та погоджує спеціальна комісія.

Наш заклад також не обійшли стороною, і в підвальному приміщенні облаштували таке укриття. В нього є два входи та виходи, поділяється на три приміщення відповідно віку дітей, є доступ до питної води, води для санітарії та миття рук та встановлені два біотуалети. Завдяки тісній співпрацю з Юнісеф ми отримали ігрове обладнання, яке використовуємо в нашому укритті.

Що зробити під час повітряної тривоги, щоб діти не нервувалися

 1. Запевніть дітей, що вони в безпеці
  Дошкільників втішають факти. Не прикрашайте дійсність, а використовуйте правдиві слова: наприклад, ураган, землетрус, повінь, наслідки катастрофи. Для дітей знання дають сили та допомагають зняти тривожність.
  Зберігайте витримку та самовладання. Якщо діти бачать, що поруч доросла людина спокійна, це допомагає і їм заспокоїтися та правильно зорієнтуватися в ситуації.
  Говоріть дітям, що зараз вони в безпеці, тому що ви поруч: «Я з вами, я буду поруч». Скажіть, що у вас є план на різні випадки, що разом ви точно впораєтеся. Коли лунає сигнал повітряної тривоги, поясніть: «У цей момент нас захищають воїни, а наше завдання — знайти безпечне місце. І ми будемо своє завдання виконувати!». Дозволяйте дітям проявляти різні емоції: «Немає хороших чи поганих емоцій, емоції говорять про щось важливе для тебе зараз». Не соромте їх за те, що вони вільно проявляють свої емоції.
 2. Говоріть «слова сили» і відволікайте
  Говоріть дітям «слова сили»: що вони розумнички, добре справляються, їхня підтримка для вас важлива і ви її відчуваєте.
  Якщо в групі є дитина, яка дуже хвилюється, говорить про свої страхи, переключіть її увагу на конкретне завдання, наприклад призначте відповідальною за щось: взяти пляшку з водою або ліхтарик. Скажіть: «Мені потрібна твоя допомога. Ти з цим впораєшся!». Дитина почне менше хвилюватися, адже тепер має план дій.
  Коли ви розмовляєте з дитиною, за можливості робіть це на рівні очей. Поверніться до неї обличчям, присядьте, щоб зустрітися поглядами. Звертайтеся на ім’я — це привертає увагу.
 3. Запобігайте паніці
  Якщо дитина в ступорі, ніяк не реагує, розтирайте їй руки, мочки вух, дайте солодкий чай, цукерку, обійміть і похитайте, щоб включити в рух. Скажіть: «Михасику, я з тобою, я поруч». Поставте кілька запитань, відповідь на які буде «так»: «Ти мене чуєш?», «Ти мене бачиш?», «Ти хочеш випити води?», «Ти відчуваєш мою руку?» тощо. Потисніть руку дитини і попросіть, щоб вона потисла вашу руку у відповідь.
  Запропонуйте подихати разом: «Дихай разом зі мною. Ти молодець!». Починайте з видиху: він має бути вдвічі коротшим, ніж вдих. Зробіть разом із дитиною вправу «Свічка — квіточка»: коли видихаєте, уявіть свічку, яку потрібно загасити подихом; коли вдихаєте, уявіть квіточку, аромат якої приємно вдихати. Повторюйте вправу кілька хвилин.
 4. Допоможіть розслабитися
  Якщо дитина тремтить, напружена, попросіть напружити м’язи сильно-сильно, а потім повністю розслабити їх. Зробіть разом вправу «Штангіст»: поставити ноги на ширині плечей, нахилитися вперед, взяти міцно руками уявну штангу, підняти над головою, потримати, напруживши м’язи та затримавши дихання. Потім «впустити» штангу на підлогу, видихнути, вимовляючи довге «Хууух», і потрусити руками, як це роблять штангісти.
  Зробіть вправу «Рука»: візьміть дитину за кисть руки, пальцем обведіть кожен пальчик — з великого і до мізинця, ніби змальовуєте контур руки. Попросіть дитину зробити так само з вашою рукою, повторіть на іншій руці.
 5. Не обманюйте
  Не говоріть дітям «Не хвилюйтеся, все добре» — це не чесно, і діти це розуміють. Коли загроза минула, скажіть, що ця тривога закінчилася, у цей момент ви в безпеці: «Усе скінчилося. Тривога вже позаду. Тепер ми в безпеці», «Це було складно, але ви впоралися!».
  Чому це важливо? Тому що так дорослі допомагають дітям почуватися в безпеці, підтримують і повертають дітей у реальність, закріплюють нові способи поведінки у складній ситуації та фіксують у свідомості дітей, що неприємна ситуація закінчилася.

П’ять алгоритмів дій у разі повітряної тривоги під час режимних моментів

   Щоб створити безпечне середовище в нашому закладі, ми:

⦁ з усіма працівниками провели інструктажі з питань організації освітнього процесу в умовах воєнного стану та заняття, на яких вивчили ризики, пов’язані з вибухонебезпечними й пiдозрiлими предметами, правила поводження з такими предметами;

⦁ посилили охорону закладу вдень і вночі, щодня оглядаємо будівлю та територію закладу на наявність вибухонебезпечних предметів;

⦁ створили групи реагування із числа працівників ЗДО та закріпили їх за групами дітей, що перебувають у закладі;

⦁ розробили й затвердили маршрути руху дітей і працівників до виходу з приміщення ЗДО та по території до укриття з відповідними сигнальними позначками;

⦁ затвердили алгоритми дій у разі сигналу повітряної тривоги під час режимних моментів і відпрацювали їх з працівниками закладу.

Під час ранкового приймання дітей

Зранку вихователі зустрічають дітей на майданчиках (у літній період), решта в приміщенні. Якщо під час ранкового приймання дітей звучить сигнал повітряної тривоги, групи реагування прямують до закріплених за ними груп.

Заздалегідь попередили батьків, що під час повітряної тривоги не приймаємо дітей. Вони мають самостійно подбати про укриття, переміститися в найближче до закладу.

Вихователі відмічають прийнятих дітей у журналі обліку, відтак разом з дітьми і групою реагування прямують до укриття затвердженим маршрутом.

В укритті вихователі розміщують дітей на місцях, закріплених за кожною віковою групою і перевіряють присутність всіх дітей, роблять відмітки в журналі обліку.

Якщо комусь необхідно надати невідкладну допомогу, в укритті облаштували медичний куточок з усім необхідним для швидкої долікарської допомоги.

Після відбою повітряної тривоги всі повертаються на свої місця. Відповідальна особа за укриття перевіряє, чи всі вийшли, робить відповідний запис у журналі обліку. Вихователі розпочинають приймати дітей, яких повітряна тривога застала в дорозі до закладу дошкільної освіти.

Під час приймання їжі
У разі сигналу повітряної тривоги діти припиняють їсти й переходять у роздягальню в супроводі вихователя та помічника вихователя. У кожну вікову групу на допомогу прямують групи реагування.
Діти одягаються та перевзуваються самостійно та з допомогою дорослих, які контролюють, щоб у кожної дитини були тривожний рюкзак і бейджик.
Затвердженим маршрутом по будівлі закладу дорослі разом з дітьми евакуюються в укриття.
В укритті вихователь перераховує дітей, відмічає їх у журналі обліку.
Щоб діти не залишилися голодними, в укритті є продукти довготривалого зберігання (печиво, сік), питна вода з розрахунку 2 л на кожну особу, одноразовий посуд, а також предмети та засоби особистої гігієни, запас мийних і дезінфекційних засобів, засобів індивідуального захисту.
Після відбою повітряної тривоги всі повертаються на свої місця. Відповідальна особа за укриття перевіряє, чи всі вийшли, і робить відповідний запис в журналі обліку.

Під час занять у приміщеннях закладу
Якщо звучить сигнал повітряної тривоги, педагоги зупиняють освітній процес, вимикають освітлення й у супроводі помічника вихователя та групи реагування разом з дітьми переходять у роздягальню й одягаються. Дорослі контролюють, щоб у кожної дитини був тривожний рюкзак і бейджик. Діти в супроводі дорослих рухаються по маршруту з приміщення до укриття.
В укритті діти займають закріплені за групою місця, вихователі перераховують дітей і відмічають в журналі обліку.
Укриття облаштували куточками: ігровими, надання психологічної підтримки та для роботи з дітьми з ООП. Вихователі заздалегідь підготували дидактичний та ігровий матеріал, технічні засоби для роботи з дітьми.
Вихователі можуть продовжувати освітній процес в укритті відповідно до вікових психологічних та індивідуальних можливостей дітей і відповідно до програмових вимог.
Після відбою повітряної тривоги всі повертаються на свої місця. Відповідальна особа за укриття перевіряє, чи всі вийшли, і робить відповідний запис в журналі обліку.

Під час денної прогулянки
На прогулянку діти виходять зі своїми тривожними рюкзаками. Якщо сигнал повітряної тривоги звучить, коли діти граються на майданчиках, вони залишають іграшки та обладнання, надягають свої тривожні рюкзаки.
Вихователі перераховують дітей і відмічають у журналах обліку.
На майданчики приходять групи реагування, закріплені за певною групою дітей. Вихователь, помічник вихователя та група реагування рухаються з дітьми до укриття відповідно до затвердженого маршруту руху груп по території, обережно спускаються в укриття.
Відповідальна особа закриває приміщення закладу і прямує в укриття.
В укритті кожна група розміщується в спеціально закріпленому за групою місці. Вихователі перераховують дітей, за потреби продовжують освітній процес, організовують дозвілля дітей.
Після відбою повітряної тривоги всі повертаються на свої місця. Відповідальна особа за укриття перевіряє, чи всі вийшли, і робить відповідний запис в журналі обліку.

Під час денного сну
Коли звучить сигнал повітряної тривоги під час денного сну, вихователі без паніки, уникаючи різких рухів і звуків, будять дітей і швидко їх одягають. Діти беруть свої тривожні рюкзаки. Тих дітей, яких не змогли розбудити, вихователь і група реагування тихо та спокійно загортають у ковдри й несуть на руках в укриття, взявши їхні тривожні рюкзаки.
Вихователь перевіряє кількість присутніх дітей згідно з журналом обліку.
Діти разом з дорослими спускаються в укриття відповідно до затвердженого маршруту. Першим іде вихователь, за ним діти в супроводі дорослих з групи реагування, помічник вихователя замикає групу.
В укритті вихователь без паніки спокійно розміщує дітей у закріпленому за групою місці. Реагує на бажання та стан дітей: якщо вони виявляють бажання поспати, відпочити, то лягають у ліжечка; діти, які такого бажання не виявили, займаються самостійною або заздалегідь спланованою вихователями діяльністю.
Після відбою повітряної тривоги всі повертаються на свої місця. Відповідальна особа за укриття перевіряє, чи всі вийшли, і робить відповідний запис в журналі обліку.

Під час вечірньої прогулянки
О 16:30 діти з тривожними рюкзаками та бейджиками виходять з вихователями на вечірню прогулянку на майданчик. Коли звучить сигнал повітряної тривоги, вихователі перевіряють наявність усіх дітей згідно з журналом обліку, відтак разом із групою реагування йдуть в укриття.
До завершення повітряної тривоги діти та вихователі залишаються в укритті.
Пояснили батькам, що вони не зможуть забрати дитину з укриття під час повітряної тривоги, а педагог не зможе відпустити дитину з укриття навіть на прохання батьків, бо він не має залишати інших дітей без нагляду та уваги.
Після відбою повітряної тривоги всі повертаються на свої місця. Відповідальна особа за укриття перевіряє, чи всі вийшли, і робить відповідний запис в журналі обліку.